Ponúkaný plat: Dohodou

Autor: Ján Dulovič | 23.6.2014 o 22:37 | (upravené 23.6.2014 o 23:25) Karma článku: 9,17 | Prečítané:  2306x

Predstavme si situáciu, ktorá dnes nie je tak ojedinelá. Pracujeme dlhší čas v zamestnaní, v ktorom sa to za posledné roky veľa pomenilo a my tam chodíme už len preto, aby sme mali potrebné prostriedky na živobytie. Proste nás to tam nebaví a radi by sme si našli iný „flek“, s predpokladom lepších pracovných podmienok, prístupu alebo ohodnotenia. 

Väčšinou sadneme za počítač a netom - svetom hľadáme zaujímavé pracovné ponuky. Keďže máme už nastavený určitý minimálny životný štandard, do ktorého predovšetkým patria splátky za rozličné pôžičky a ostatné potrebné životné výdavky, jedným z hlavných kritérií výberu potencionálneho nového zamestnania sa samozrejme stane plat. Očakávame plat vyšší, prípadne aspoň taký, ako máme teraz, aby do určitej miery zabezpečil spomínaný štandard. Zrazu zbadáme ponuku, ktorá nás osloví. Klikneme pre viac informácii, kde je v položke plat uvedené „dohodou“ ako aj to, že podrobné informácie o pozícii a platové ohodnotenie bude predmetom výberového konania, pritom v niektorých prípadoch prehnane požiadavky na zamestnanca sú uvedené aj na celu stranu. OK, povieme si, nedostatočné informácie, hľadáme ďalej. Ibaže prichádzame na to, že obdobne je to pri všetkých ďalších, pre nás zaujímavých ponukách a ak tam plat náhodou uvedený je, tak zase vo  forme od - do a až je náhodou uvedená zrozumiteľná platová ponuka, zisťujeme, že táto nám nezabezpečí pokryť ani najpotrebnejšie výdaje. Čo teraz, ostáva nám len obvolať tie  ponuky, kde mzda uvedená nie je. Lenže zisťujeme, že aj keď je uvedená dohodou, po telefóne sa dohadovať nikto nechce a striktne trvajú na tom, že to bude predmetom diskusie pri výberovom pohovore, ktorého dátum si už  po telefóne dohodnúť vedia. Dobre dohodneme si „stretko“. Po takýchto niekoľkých telefonátoch zisťujeme, že v podstate o mzde a podrobných pracovných podmienkach nevieme dokopy nič, no máme dohodnutých niekoľko pracovných pohovorov. Teraz je potrebné zistiť, koľko dní dovolenky máme ešte nevyčerpanej a požiadať o ňu, aby sme mohli všetky tie dohodnuté termíny absolvovať.

Vybavené, ideme na prvý. Porozprávame sa, zisťujeme, že prezentácia zamestnávateľa je celkom prijateľná, až kým nepríde na rad to dohadovanie pláce. Akú máte predstavu o plate? Asi najbežnejšia otázka na takýchto „pokecoch“.  Nebudeme sa vykrúcať a oznámime im tú minimálne požadovanú sumu, ktorá je pre nás potrebná na to spomínané vykrytie potrebných výdavkov. Na to oni: viete, naša firma, ako aj ostatné, prechádzame ťažkým obdobím, ktoré je aj dôsledkom celosvetovej krízy a naša ekonomická stabilita závisí aj od minimálnych výdavkov vo všetkých sférach podniku a „bla bla bla“, teda vieme Vám ponúknuť mzdu vo výške „xyz“. Vy pekne poďakujete, keďže ponúkaná suma nezodpovedá vaším požiadavkám a tiež preto, že pred vstupom na firemnom parkovisku parkujú firemné limuzíny za niekoľko sto násobkov spomínanej ponúkanej mzdy. Nič to, ideme ďalej. No podobný scenár sa opakuje aj na ostatných dohodnutých stretnutiach. A tak po poslednom zisťujeme, že aj keď by sa možno našla pozícia, kde by sme boli spokojnejší, ale bolo by to na úkor financií. Teda po vyčerpaní niekoľkých dni dovolenky sa vraciame do práce s dilemou prekusnúť to tu a mať postarané o živobytie, alebo brať džob s potencionálnou spokojnosťou, ale neistým živobytím, kde je predpoklad nutnosti vedľajšieho pracovného pomeru k zaisteniu istej existencie. Tým pádom aj obeta doteraz voľného času tomu to „bočáku“. Bola by potom ta predpokladaná spokojnosť s novou pracou dostatočná, ak by sme ešte boli nútení obetovať čas na prácu popri tom? Alebo budeme hľadať ďalej a jedného dňa sa možno naskytne pracovná ponuka aj s dostatočným ohodnoteným, ktoré bude uvádzané už pri prvotnej ponuke na internete. Týmto  sme len zistili, že absolvovanými pohovormi sme stratili kopu času a výsledok je, okrem jednej pochybnosti alebo dilemy, žiadny. Pritom, ak by informácie, ktoré nás najviac zaujímajú, teda aj plat, boli uvádzané priamo v texte inzerátu pracovnej ponuky, vedeli by sme  rýchlejšie vyselektovať tých, ktorých oslovíme.

Iná strana mince je zase situácia, kde sme o prácu prišli, alebo sme dlhodobo nezamestnaní. V tom prípade plat môže byt jedným z kritérií, no potreba zabezpečenia živobytia nám nedáva inú možnosť, ako zobrať robotu, v ktorej sú ochotní nás zamestnať a uspokojiť sa aj s tou kvázi almužnou, ktorú potom musíme dopĺňať tým „bočákom“, pri ktorom ta vyššie spomínaná dilema ide bokom tiež.

Čo sa chcelo vlastne povedať, je to, že ak by zamestnávatelia uvádzali pri ponukách práce aj ponuku mzdy, aj keď už len „od – do“, bolo by ľahšie uchádzačovi zhodnotiť jeho záujem o túto pozíciu. Tým pádom by ušetril dostatok času a venoval ho, dajme tomu,  príprave na pracovné pohovory podľa vytypovaných ponúk. A zároveň by aj personalisti nemuseli strácať čas so záujemcami, pre ktorých by bola ponúkaná mzda na pohovore neprijateľná a pracovali by len s tými, ktorí sa stotožňujú s ponukou práce aj pláce, už uvedenej v prvotnej ponuke. Tu sa však môže natískať otázka, či by vôbec potom mali s kým pracovať? Či to nefunguje na princípe „ber alebo choď, príde niekto, kto je existenčne odkázaný a zoberie to“.

Taká je doba, väčšina firiem v rámci optimalizácie výdavkov najviac šetrí na zamestnancoch, ktorých následná nespokojnosť negatívne vplýva na pracovný výkon, čo priamo úmerne súvisí aj so zamestnávateľovým príjmom. Nie nadarmo múdri manažéri hovoria, že spokojný zamestnanec je zárukou kvalitného výkonu a podá ho minimálne dva krát taký ako nespokojný a jedným z hlavných kritérií tejto spokojnosti je aj mzda. A ak je spokojný zamestnanec, je spokojný aj zamestnávateľ. Tu už ale zachádzame do sféry spravodlivého odmeňovania, minimálnej mzdy a pod. čo je už iná kapitola.

Spomínaný príbeh bola fikcia, ale treba pouvažovať, nakoľko sú niektoré jej prvky totožné s realitou. A taktiež ostáva otvorená otázka, či uvádzať pri pracovných ponukách aj plat alebo nie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?