Aj jedna cigareta môže zabíjať

Autor: Ján Dulovič | 1.8.2014 o 4:26 | Karma článku: 5,46 | Prečítané:  512x

„Fajčím od pätnástich. Teda už pomaly 25 rokov. A pritom nemám žiadne zdravotné problémy.“ Odpovedal na otázku obchodnému partnerovi pri pracovnej večeri, keď si zapaľoval asi desiatu cigaretu. Neverím tým bludom, čo všade píšu, že to má nepriaznivý vplyv na zdravie. Môj dedo fajčil a dožil sa pekného veku, bez nejakých zdravotných komplikácii. Všetko je o genetike. A aj tak, dnes si za peniaze kúpiš aj zdravie. Potom ešte dodal vtipnú poznámku o údenom mäse, ktoré dlhšie vydrží.

Po večeri nasadol do auta a vybral sa domov. Bol rád, že dohodol skvelý biznis. Ešte radšej, že mu dnes na ten projekt poskytol obchodný spoločník aj hodnotnú zálohu. Cesta mu ubehla rýchlo, v hlave mal myšlienky satisfakcie. Skvelý obchod, bude môcť vyplatiť nejaké dlhy, ktoré mu vznikli v poslednom nepriaznivom období.  Túto idylu však narušil neprirodzený zvuk motora. Auto po chvíli vypovedalo poslušnosť.  Zahrešil, no keďže mal dobrú náladu a k domu už len „pár metrov“, rozhodol sa to nechať na parkovisku tamojšieho sídliska. Spraví si menšiu zdravotnú cez park, keď ho už tak kritizovali za jeho zdravotný prístup .

Cestou si zapálil poslednú z balíka. „Hej, daj cigaretu“, oslovil ho jeden z partie výrastkov okupujúcich lavičku v parku.  „Sorry, to bola posledná.“  „Tak nám daj peniaze, mi si kúpime.“ „Nemám ani peniaze“, odpovedal a myslel na peňaženku v saku a prípadnú reakciu výrastkov, ak by pri prípadnom  obdarovaní zbadali ten tučný partnerov preddavok. „Neo...buj, takí pánkovia, ako ty, pri sebe vždy majú aspoň na kávu“, pritom ho už chytal za kravatu. Dajte mi pokoj a vytrhol sa mu. V tej chvíli zozadu schytal kopanec od druhého výrastka. To mu dalo inštinktívny signál začať utekať. Bežal ako nikdy, no partia ho nechcela nechať ujsť. Asi po pol kilometri cítil, že ho telo prestáva poslúchať. Nevládal, dychčal viac ako pri dobrom čísle s manželkou. Už toho nemal veľa, už videl svetlá lámp svojho sídliska. Chcel pridať, no nevládal.

Ďalší kopanec už bolo ráznejší. Zrazil ho k zemi. Následne mu telo dalo ďalší inštinktívny signál, chrániť si rukami hlavu.  Prebral sa už v nemocnici, náhodný kolo idúci zavolal záchranku. „Mali ste šťastie v nešťastí. Kúsok neskôr a zomriete na opuch mozgu“, hovoril mu primár. Samozrejme, otázka o peňaženke a ostatných cenných veciach bola už zbytočná.  Zato otázka, ako by to dopadlo, ak by behal rýchlejšie, mu kolovala v hlave častejšie.  A takisto inštinktívna odpoveď, že by stihol dobehnúť do obývanej časti, možno aj domov. 

Rany sa mu časom zahojili, na tvári ostalo pár jaziev. Táto skúsenosť mu potvrdila tézu o tom, že fajčenie škodí zdraviu, doslova. Údené mäso možno dlhšie vydrží, no dlhšie behať určite nevydrží. A tá posledná cigareta z balíka, ktorú si v parku zapálil, bola doslova jeho posledná v živote...Nabudúce sa už chytiť nenechá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?