Motivačné nakopnutie

Autor: Ján Dulovič | 12.8.2014 o 1:06 | Karma článku: 2,59 | Prečítané:  264x

Motivačné videá, knihy, články, obrázky a neviem čo všetko sú medzi ľuďmi veľmi populárne. Dávajú určitý impulz nevzdávať to a pustiť sa do toho s ešte väčším odhodlaním. Je to dobrý psychologický ťah. Pokiaľ nebýva zámerne zneužívaný na dosiahnutie cieľov určitých jedincov alebo skupín na nás vplývajúcich.

Teda nakopnime seba samého pre seba samého a nie pre niekoho, kto nám bude hovoriť: Máš na viac, treba pridať, každý je strojcom svojho osudu, sú v tebe ešte rezervy. A pritom sú to ľudia, ktorí profitujú na tvojom kvázi neohraničenom napredovaní, až pokiaľ tá hranica nakoniec príde a tvoju štafetu preberie niekto iný. Ty budeš postavený na druhú koľaj a znovu hľadať silu na opätovné nakopnutie.

Už Kant v rámci kategorického imperatívu morálky odmietal používanie človeka ako prostriedku na dosiahnutie cieľa, pričom rezonoval človeka ako účel každého konania. Už dávno sme spolu utvorenými spoločenskými normami odstránili, resp. mali odstrániť Hobbesov prirodzený stav ľudí ako vzájomných vlkov. No ako sa na to niekedy pozerám, stále asi stále čakáme na tú správnu spoločenskú zmluvu.

Teda stále žijeme v akomsiLockovo – Hobbesovom prirodzenom stave, kde je síce morálka v duchu človečenstva, patričnej odlišnosti od zvierat, no „krvilačne“ ideme za svojimi cieľmi, ktoré sú niekedy až prehnaným predbiehaním konkurencie, závisťou podmieneným seba zlepšovaním, narcizmom ovplyvneným seba prezentovaním. Pritom by stačilo trochu striedmosti a možno by sme sa mohli mať všetci lepšie.

Teda choďme za svojim cieľom. Cestou, na ktorej však nenecháme mŕtvoly, na ktorej budeme môcť kráčať vzpriamene, bez ohýbania chrbta, po ktorej sa budeme môcť aj v pokoji vrátiť, pokiaľ by sme náhodou zblúdili …

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?