No a čo, že máš IQ 150, keď nevieš kopnúť do lopty

Autor: Ján Dulovič | 2.9.2014 o 0:15 | Karma článku: 10,71 | Prečítané:  670x

Celý život som poctivo študoval, zúčastňoval sa rôznych skolení, stáži, robím rektora na vysokej skole, prednášam v Amerike, momentálne vediem univerzitný výskumný tým. Dokončujeme výskumný a výrobný proces nového lieku proti leukémii. No nemôžem si dovoliť stravovať sa v reštaurácii, ani kúpiť si aktuálny model auta, o ktorom snívam od detstva. Moje deti nemajú všetko to, čo ich rovesníci, ktorí sú deťmi športovcov.  Povie si dnes možno nejeden vedec.

Má to tak byť, alebo je táto spoločnosť postavená na hlavu? Plat vysokoškolského profesora, podľa dostupných štatistík, je dnes okolo 1200 až 1800 Eur .  Ročný príjem futbalistu, inými slovami povedané človeka, ktorého životnou úlohou je dobre kopnúť do lopty, je v niektorých prípadoch cez 2 milióny Eur .  Teda ročný príjem vedca, ktorý tvorí hodnoty, netvorí ani 1% príjmu futbalistu, prípadne iného športovca.

Moment, ohradí sa športovec.  Aj on tvorí hodnoty.  Bez jeho výkonov by si  ľudia nechodili oddýchnuť, prípadne rozčúliť sa na zápasy. Nekupovali by si vstupenky, permanentky, nepozerali by zápasy a reklamy v TV, nekupovali by zbytočnosť s logom klubov a v neposlednom rade by netipovali na víťaza.

Áno, aj športovec tvorí hodnoty. Hodnoty pre usporiadateľov, televízne a reklamné spoločnosti, výrobcov zbytočností a v neposlednom rade stávkové kancelárie stávkových spoločností.

Aké atraktívne by už bolo staviť si na to, či sa profesorovmu tímu podarí dokončiť výskum a ešte s akým výsledkom? Na tom by sa asi nik nenabalil. Na tom sa môžu nabaliť nanajvýš sponzori výskumu, v prípade jeho pozitívneho výsledku.

Mimochodom , ktovie koľko chorôb by dnes bolo vyliečených, koľko ľudí by dnes bolo zachránenýc hkoľkí naši blízki by mohli žiť, ak by spoločnosť a jednotlivci nepokladali za jednu z najväčších hodnôt ľudstva peniaze.

Teda rodičiadoba je bohužiaľ taká. Neradujte sa veľmi jednotkám vášho dieťaťa, pokiaľ neexceluje v telocviku.  A ak je to naopak, podporujte ho v nejakom atraktívnom športe, budete mať aj vy zabezpečený bezstarostný dôchodok, ak si na vás ratolesť v dospelosti spomenie, alebo sa nezmení hodnotový rebríček spoločnosti.

A vy si môžete búchať hlavu o stenu a premýšľať, prečo ste nepočúvali vašich rodičov a namiesto klavíra radšej nechodili na ten futbal, hokej. Prípadne ste sa tomu po príchode na stredné školy prestali venovať a uprednostnili stepoškolácke posedenia pri pive. Eventuálne ste popoludňajšie a večerné chvíle venovali knihám a učivu.

Pritom stačilo ráno a poobede vybehnúť na tréning a mohlo byť lepšie. Dnes darmo zachraňujete životy, staráte sa o bezpečnosť, odovzdávate múdrosti alebo tvoríte obživu.  Pokiaľ neviete správne kopnúť do lopty, vysnívané ferrari naďalej ostane vo vašich snoch…

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?