Zabi kapra, zachrániš strom

Autor: Ján Dulovič | 11.12.2014 o 4:00 | (upravené 11.12.2014 o 10:24) Karma článku: 2,44 | Prečítané:  305x

Adam sa už tešil.  Ako každý rok prežíval gaučové Vianoce. Ležal na gauči a čumel na telku. Eva v kuchyni vyvárala, piekla a podobné veci. Malý Adamko vo svojej izbe hral sa s obľúbeným plyšákom, tučniakom Montym

„Počuj, vo vani je kapor, doniesol nám ho sused Zdeněk, za to, že sme mu vždy boli ochotní niečo požičať. Je potrebné aby si ho zabil,“ povedala Eva. „Neblázni, veď vieš že ja ani muche neublížim. Nemám rád boje a zabíjanie. Vieš, že to máme v rodine.“  „Jasne viem, že tvoj pradedo Otto v 1914 na fronte odmietol na Vianoce bojovať a radšej si zahral s Jimom od protivníkov futbal, doplnila ho Eva. „ A za ďalšie, nemáme žiadne náradie na tento úkon,“ dodal Adam ku kaprovi.

V tom zazvonil zvonček, za dverami Zdeněk. „Promiňte, ješte jsem zapomněl panvičku a sekirku vrátit. By jste mněli na toho kapra. Jo, a po večeri přijedeme po kolede, letos k nám přišel aj strejda Kája. Ješte čekáme na ňákou jeho partu.“  Ok, tešíme sa, tu dám Vám z  našej slivovice, Adam pálil s otcom. Letošní,“ povedala Eva a zabuchla pred Zděnkom dvere.

Malý Adamko sa popritom vplazil do kuchyne a zaútočil na chladničku. „Ty moje maličké, zase si v chladničke,“ skríkla Eva na Adamka. „Vieš čo som ti povedal, ak vydržíš do večera nejesť, uvidíš zlaté prasiatko“, dodal Adam.  Tak sa Adamko aj s plyšovým tučniakom vrátil do svojej izby.  „Počuj ešte musím niečo nakúpiť, kým sa vrátim, nech je kapor pripravený“, povedala Eva, obliekla sa a vypadla na nákup v nádeji, že ešte stihne vyhrať nové auto.

Adam zavolal Adamka, „Poď sa obliecť,  pôjdeme zaniesť kapra nazad domov, a donesieme mamičke radšej živý stromček.“  „Dobre“, Adamko si zobral plyšáka, mobil a potajme pár čokoládok z vianočnej kolekcie. Prišli do lesa a po pár metroch sa im zjavila chalúpka v podobe vianočného kapra. „Tu bude asi tento náš bývať.“ Z úst chalúpky vyšiel Bača a kaprovi sa potešil. „Poslal som toho honelníka do obchodu kúpiť jedného, no doteraz sa nevrátil“. povedal bača.  „Aha, veď tu ho máte za chalupou, ako olizoval železnú tyč, prilepil sa na ňu jazykom,“ povedal mu Adam a odišli.

„Dobre, teraz si vyberieme nejaký pekný stromček a vyrežeme ho. Napr. Tento.“ vravel Adam a začal píliť jedličku. Po chvíli pozrel na Adamka, a ten rozbaľoval čokoládku. „Čo som ti povedal, pokiaľ vydržíš do večera...“ „.. nie nemusím“, povedal Adamko, „ja už ho vidím.“  Adam sa obzrel a už aj brali obaja nohy a stromček na plecia.  Diviak ich doháňal, no zrazu začul Adam silnú trúbu. Obzrel sa a videl, ako diviak skončil pod kolesami červeného kamióna, čo práve išiel okolo. Z návesu na neho žmurkol dedo s bielou bradou, popíjajúci kolu.

No ako pozerá, tak pozerá, malý Adamko sa niekam stratil.  Nič to, zavolám mu. Vytiahol mobil a žiadna odozva, baterka fuč. „Zatratený krám,“ hovorí si,  pričom ho už niekto klepe po pleci. „Vitajte v krámu univerzálnym, co pan šuká všicko máme. Telefon komurkowy amerikansky.“ Adam hľadá peniaze, no krúti hlavou. „Nevadzi, vymiename.“ Vymenil starý za nový. No skôr než stačil vytočiť číslo a zistiť, že bol oklamaný, pán s poľským dialektom bol už dávno fuč aj s jeho jedličkou.

Sklamaný si sadol na pník a nevedel čo má robiť. Spomedzi kríkov v tej chvíli vybehla biela mačka a za ňou sa vynorilo čosi modré. Spočiatku myslel, že nejaký šmolko, no nemal čapicu a malo to veľké ústa. „Vidím, že ste naletel zahraničnej konkurencii. My našu ponuku za Vianoce neskrývame. Prejdite k nám. Tu máte hneď nový telefón a 150 eur na ruku.“ Adam neváhal, potreboval nájsť syna. A ešte aj zarobil.

Volá, Adamko dvihol. „Kde si ?“ pýta sa Adam.  „Tu som na chate. Čo ste ma s mamou nechceli pustiť. Sú tu skoro všetci spolužiaci zo spevokolu, aj s tetou Janou, Zuzanou  a ujom Čekym a ostatnými.“ „ Ok, pošlite mi GPS súradnice, prídem po teba.“  Veľmi nebol nadšený, nepustil tam Adamka, lebo tam bola Jana, jeho bývala a stále do neho zaľúbená. Keď ta došiel, všade bolo veselo a spievalo sa.  Zbadal Adamka ako tancuje s Janou. Podišiel k ním, chytil ho za ruku a vydali sa k východu. Jana sa za nimi zadívala, a povzdychla si; „Ach, keby si bol môj.“ Adam vedel, že ženy v druhom stave sú precitlivené, tak chcel čím skôr vypadnúť, aby sa vyhol akýmkoľvek výlevom.

No nešlo mu do hlavy, prečo je krb v chate obložený zlatými tehlami. Čeky mu stihol vysvetliť, že si požičal 3000 eur, tak sa na neho každý deň usmialo šťastie.  Aj by možno pokecal viac, no stopli kolo idúci vysvietený červený kamión, ktorý ich hodil domov. Bielofúzy Dedo im ešte povedal, ako je rád, že im urobil radosť.

Z tých 15O eur ešte stihol kúpiť žene aj niečo na ospravedlnenie. Vošli do bytu, kde ho už s varechou v ruke Eva čakala.  „Mám Tu balíček ty môj perníček“, povedal Adam skôr než niečo začala ona a podal jej knihu od Paulusa a Ihnačáka. „Viem ako rada varíš podľa ich receptov.“  Eva sa usmiala. „Poďte, večera je už skoro vychladnutá. Aj Zdeněk tu už je aj so strejdom a dvomi známymi. Petrom a Paľom.“  No už polo unavení sedeli pri prázdnej fľaši slivovice.  Ako ich Zdeněk zbadal, buchol do Káju. Ten sa kývajúc postavil a začal. „ Dám delovou ránu, bum bum..“ „ Hej, šak ne tú, okríkli ho Peter a Paľo, dnes ideš s nami.  Postavili sa k nemu a začali. „Svet lásku má....“

Malý Adamko bol očarený. A keď zbadal Petra, ako začal svoju áriu za sprievodu orchestra, ktorý celý deň Eve spríjemňoval deň v kuchyni, v očiach mu zasvietili hviezdičky. Zobral svojho plyšového tučniaka Montyho a podal ho Petrovi so slovami, že konečne našiel Montymu kamaráta. 

Adam bol spokojný, nečakal že to dnes dopadne tak dobre. Na znak toho sa rozhodol predčasne otvoriť šampanské, ktoré v chladničke schovával na Silvestra.  Ako ju otvoril. Z chladničky sa na neho usmial brčkavý pán, ktorý ho už so šampusom predbehol. V tej chvíli len cengol na triangel a....  rozprávky bolo koniec.

(pomocné videá k článku TU)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?