Je ne suis pas Charlie Manson

Autor: Ján Dulovič | 13.1.2015 o 12:36 | (upravené 13.1.2015 o 14:26) Karma článku: 5,84 | Prečítané:  589x

Je toho už všade veľa. Útoky v Paríži, mekke novodobého západného náboženstva, kultu konzumu. Automatická odpoveď zo strany mocných, odsudzujúc tento akt ako personifikáciu útoku na slobodu slova, mysle. Tvrdá kritika islamizmu. Alebo prezentácia samotných veľkých ako súcitiacich a sľubujúcich tvrdých represálií voči všetkému, čo narúša nimi ponúkanú slobodu a ohrozuje nimi sledované ciele. 

Charlie hebdo, periodikum, ako každé iné, ktoré sa živí predajom svojej tvorby. Karikatúry, možno určité vyjadrenie slobody myslenia, slova, možno prostriedok k navýšeniu záujmu a zvýšenie predaja. Citlivé témy.  Trochu  mimo kontextová  analógia:  „ Si povedal o mojej žene, že je štetka, dnes si dostal len na hubu, nabudúce môžeš skončiť horšie!“ „Ja si môžem hovoriť čo chcem, žijem v slobodnej krajine.“ „Ja mám svoju ženu rád, verím jej a neznesiem akúkoľvek urážku týmto smerom. To že sa cítiš menejcenne, ti nedáva právo pútať na seba pozornosť takými to výrokmi. Teda tu máš ešte ti naložím!“

Vo svete sa denne stane milión zločinov, medzi ktorými sú aj vraždy. Niekedy brutálnejšie ako spomínaný akt. Páchateľmi sú ľudia z rôznych sociálnych skupín, náboženstiev. Motívy sú taktiež rôzne a nie je vylúčené, že medzi ne nepatria aj rôzne osobné presvedčenia. Následná pol minútová reportáž o tom vo večerných správach je dostačujúca. Páchateľa chytia, odsúdia.

Každé náboženstvo sa chce prezentovať ako to pravé. Každé náboženstvo sa snaží hlásať mier a úctu k životu. Každé náboženstvo určitým spôsobom označuje vyznávačov iných božstiev za nevercov. Každé náboženstvo a jeho učenie si každý z nás môže pochopiť po svojom.  Následne vznikajú spolky rovnako chápajúcich resp. nechápajúcich.

Za ďalšie je náboženstvo alebo stavanie sa do jeho tieňa silná zbraň na plnenie mocenských ambícii. Dejiny sa opakujú.  Dávne španielske výpravy do južnej Ameriky a plienenie indiánov za to, že odmietli pravú vieru a následné prevážanie ich zlata do Európy. Už skoro zabudnuté.

Ďalšia analógia: Vďaka, že si ma navštívil, no prosím ťa vyzuj sa. Mne je jedno, že si doma chodíš obutý, no my sa u nás vyzúvame. Ináč sa cíť ako doma!“  Vieš čo, rešpektujem to, no ja si na to nezvyknem, už ku tebe nebudem chodiť… Multikulturalizmus, kľudne. No každá krajina má svoje tradície, konvencie a legislatívu.

Poznámka: Denne sa dejú omnoho brutálnejšie vraždy a teroristické útoky. Aj fanatické náboženské. Nigéria a Boko Haram nás Európanov už tak nezaujíma. Je to mimo nás. Načo to riešiť. V podstate v Nigérii asi nie sú nejaké strategické záujmové  body pre veľké nadnárodné spoločnosti a politiky. To, že tam denne zomrie niekoľkonásobne viac ľudí, ako v parížskej redakcii je nepodstatné. Alebo žeby boli Nigérijčania vo svojej podstate iní ľudia ako v Európe?

Text možno nemá hlavu a pätu, no je to jedno, je to len zbierka osobných názorov. Nechce sa tu ospravedlňovať  alebo vyzdvihovať žiadna strana. Každá násilná smrť je zlo. Prosto jednoduchá úvaha, ktorá nemusí korešpondovať s verejnou mienkou.

Ináč okrem kališníkova je aj pero mocnou a nebezpečnou zbraňou. Marie Le Pen to možno vie…

Je ne suis pas Charlie Manson, je suis Charlie Chaplin

„Človek je skrotené zviera, ktoré už dlhé storočia ovláda iné zvieratá podvodmi, násilím a krutosťami…

Príliš veľa myslíme a príliš málo cítime. Viac ako stroje potrebujeme ľudskosť. Viac ako rozum potrebujeme láskavosť a miernosť. Bez toho zvlčíme a stratíme všetko.“   Ch. Chaplin

obrázok:www

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?