Každý ma rovnakú možnosť byť úspešný! To už je aká blbosť

Autor: Ján Dulovič | 4.6.2015 o 22:44 | (upravené 4.6.2015 o 23:00) Karma článku: 6,52 | Prečítané:  587x

Mladý muž v najlepších rokoch, majiteľ úspešnej firmy, bohatý, po boku ktorého stojí nádherná manželka.  Dnešný obraz úspechu

Príklad pre všetkých, že usilovnou prácou sa dá dosiahnuť všetko, po čom človek túži. Stačí vynaložiť to úsilie.

Na tento obraz denne v médiách pozerá množstvo ľudí, s pobabraným životom, zadlžených po uši, ktorí od rána do večera drú v práci, len aby dostali nejaké peniaze na udržanie tohto žitia. Popri tom nadávajú na celý systém, na úspešných ľudí, podobných spomínanému obrazu. Poukazujúc na ich skorumpovanosť a účasť na nekalých praktikách a špinavých obchodoch.

Možno ani jedno ani druhé. Spomínaný úspešný muž sa narodil do zaopatrenej rodiny s dobrým spoločenským a finančným postavením. Od malička v takomto prostredí vyrastal. Bolo mu dopriate všetko potrebné pre jeho rozvoj a rast. Najlepšie školy, vychovávatelia, učitelia a doučovatelia. Najlepšie stáže v zahraničí. To všetko mu vedeli zabezpečiť jeho milujúci rodičia. Nikdy nemal s peniazmi problém, nemusel popri štúdiu pracovať v podradných zamestnaniach. Na každej škole sa na neho pozeralo cez prizmu postavenia a bohatstva jeho rodiny. Každá škola bola rada, že patrí medzi ich žiakov, aj v dôsledku značnej podpory zo strany jeho rodiny. Aj keď mu niečo nešlo, vždy sa vedelo privrieť oko.

Po skončení si ho všimli uznávané a úspešné firmy, hlavne na základe odporúčaní a spolupráce s  jeho rodinou. Dali mu priestor na ďalší rozvoj. Všetky jeho nápady boli podporované a financované zo strany rodičov a ani banky nenamietali úverom, ktoré vedel zabezpečiť už zabezpečeným majetkom. Až to v takom duchu dotiahol na riaditeľa a neskôr aj majiteľa.

Na druhej strane, muž sa narodil do obyčajnej rodiny, bez akéhokoľvek spoločenského postavenia, v podstate žijúcej z obyčajnej práce. Od malička v takomto prostredí vyrastal. Nemal všetko po čom túžil. Rodičia mu nevedeli zaplatiť najlepšie školy, najlepších učiteľov.  Nevedeli mu zaplatiť ani stáž v zahraničí. No bol mu vštepovaný názor, že usilovnosťou a poctivou prácou to môže dotiahnuť ďaleko. No nikdy mu definícia ďaleka nebola objasnená. Snažila sa ako vedel, ako mu to šlo. Popri škole pracoval v podradných prácach, len aby si vedel zaplatiť štúdium a veci stým spojené, keďže rodina nemala postačujúci rozpočet.

Skončil školu, snažil sa zamestnať. Veľké firmy však už mali na dobrých postoch vopred dosadených ľudí spomínaných v prvom príklade. Musel teda zobrať menej kvalifikované posty, len aby mohol tiež uživiť svoju rodinu. Keďže mu rodičia nezabezpečili bývanie, musel sa zadlžiť. Tým pádom akoby zaklincoval možnosti napredovania a všetky ponuky na ďalšie pôsobenie podliehali kalkuláciám v zmysle – môžeme, nemôžeme si to dovoliť, budeme stíhať, nebudeme stíhať splácať.

Svoje nápady a a ideály pomaličky pochoval. Banky mu nevedeli poskytnúť potrebný kapitál na ich realizáciu. Tak sa pomaličky zaradil do davu jednoduchých ľudí, z ktorých aj vzišiel. Davu, ktorý je potrebný na zabezpečenie života ľudí, spomínaných v prvom príklade. Davu, ktorý je otrokom potrebným na realizáciu ich snov a potrieb, premyslene podávaným a predávaným v metaforách moderného trendu a pravdivých klamstiev ich potrebnosti.

Každý ma rovnakú možnosť byť úspešný, blbosť.  Tento slogan sa redukoval už len na podporu dopytu po produktoch prvej skupiny v zmysle „ak budete mať toto, budete mať zaručený úspech, iba úspešní používajú hento a pod“.

Každý ma možnosť byť úspešným. Avšak je potrebné zrekvalifikovať dnešnú definíciu úspechu, ktorá je založená na peniazoch, bohatstve a moci.

Každý ma možnosť milovať, dýchať, zdieľať radosť, žiť. Napĺňať svoje potreby za použitia primárnych zdrojov celej planéty, ktoré si privlastnila prvá skupina, kvôli naplňovaniu ich definície úspechu a šťastia. Každý by mal mať právo nekalkulovať, ale žiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?